Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Polska moich marzeń
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Polska moich marzeń

Chociaż w krótkim okresie trzeba skupić się na walce z inflacją, to jednocześnie trzeba zacząć już myśleć o pokryzysowej przyszłości.

Prof. Aleksander SURDEJ: Polskie równanie dobrobytu
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Polskie równanie dobrobytu

Ludzie podejmują decyzje i działają pod wpływem wartości i norm społecznych oraz własnego rozumienia świata. Dla skuteczności polityki gospodarczej ważne jest, aby znaczna większość obywateli rozumiała, dokąd prowadzi ich rząd, akceptowała ten kierunek i podstawowe wybory

Jerzy ŻYŻYŃSKI: Państwo dobrego bytu
Jerzy ŻYŻYŃSKI

Jerzy ŻYŻYŃSKI

Państwo dobrego bytu

Ja nie chcę państwa opiekuńczego. Ja chcę państwa dobrobytu, czyli takiego, w którym ludziom się dobrze wiedzie, które daje szanse i perspektywy, bezpieczeństwo i satysfakcję z życia.

Prof. Andrzej K.KOŹMIŃSKI: Państwo mądrej równowagi
Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Państwo mądrej równowagi

Preferowana przez Polaków wersja państwa opiekuńczego jest oparta na oczekiwaniu daleko posuniętego interwencjonizmu państwowego.

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA: Państwo (nie)opiekuńcze
Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Państwo (nie)opiekuńcze

Kryzys pandemiczny wymusił skrajnie odmienne od neoliberalnego spojrzenie na rolę państwa, uwydatniając niezbywalność jego społeczno-opiekuńczych funkcji. Okazało się, że jak trwoga, to do państwa.

Prof. Andrzej RZOŃCA: Polska potrzebuje dobrobytu, a nie państwa dobrobytu
Prof. Andrzej RZOŃCA

Prof. Andrzej RZOŃCA

Polska potrzebuje dobrobytu, a nie państwa dobrobytu

Niski wiek emerytalny jest w Polsce nie do utrzymania. Jedyny wybór, który mamy, to wrócić do jego podnoszenia i zapobiec katastrofie albo zwlekać, aż zostaniemy do tego zmuszeni przez kryzys. Im dłużej będziemy odkładać decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego, tym trudniej będzie ją podjąć inaczej niż pod presją kryzysu.

Wojciech WARSKI: Uczyniono obelgę z terminu „liberalizm”, zamiast wprowadzać reformy korzystne dla Polski
Wojciech WARSKI

Wojciech WARSKI

Uczyniono obelgę z terminu „liberalizm”, zamiast wprowadzać reformy korzystne dla Polski

Nie zrobiono praktycznie nic dla reformy systemu wsparcia dla ludzi źle sytuowanych, niepełnosprawnych, z rodzin niepełnych i patologicznych. Nie podjęto żadnej reformy prawa pracy ani reformy systemu wynagradzania za pracę, mimo że to są najważniejsze elementy przebudowy rynku pracy na bardziej sprawiedliwy i dostosowany do współczesnych warunków świadczenia pracy.